A Swarovski tündöklése és... tündöklése

Sok gyakorló ékszermániásnak a hattyúról is a csillogó drágaságok jutnak az eszébe: a közkedvelt swarikat, vagyis Swarovski-kristályokat gyártó cég emblémájában ugyanis egy hattyú sziluettje látható, mint a tisztaság és elegancia jelképe. Mit érdemes még tudni a swari-birodalomról?

A Swarovski cég színei az éjkék és a swarovski-pirosként számon tartott élénkpiros.Egy évben két kollekciót bocsátanak ki: őszi-téli, és tavaszi-nyári kollekciót, melyek egyaránt tartalmaznak klasszikus, divatos, és extravagáns ékszereket, táskákat, órákat (azért mi inkább a megfizethetőbb, egyedi meskás Swarovski-kínálatot ajánlanánk helyettük ;)).

 

Bár a Swarovski divatos és korszerű megjelenést biztosít viselőjének, a  sikersztori valójában több mint egy évszázados.

Daniel Swarovski 1862-ben született a mai Csehországnak azon a vidéken, ahol a Monarchia egyik legfontosabb üveg- és kristálykészítő központja volt. 

Édesapja üveggyár-tulajdonos volt, így az áttetszően csillogó, sima üvegtárgyak iránti rajongása családi hozománynak is tekinthető - amit aztán sikeresek tovább is adott. Fiatal fiúként gyakran figyelte a műhelyben szorgoskodó édesapját, később lelkiismeretes tanoncként sajátította el a mesterséget.
1883 fordulópontnak tekinthető, ekkor ugyanis Bécsbe látogatott a Nemzetközi Elektrotechnikai Kiállításra, ahol megérintette a technikai forradalom szele: 21 évesen elhatározta, hogy alapjaiban változtatja meg az üveg- és kristálykészítés eszközeit.

Siemens és Edison technikai újításaitól inspirálva fejlesztett ki egy kristályvágó gépet, amely az anyag tökéletesen precíz megmunkálását tesz lehetővé. 1892-ben szabadalmaztatta az eljárást, amivel gyorsabbá és pontosabbá vált a munka, mint korábban valaha is.

Daniel Swarovski 1895-ben alapította meg cégét, mely ma is családi vállalkozásként működik: jelenleg a família negyedik és ötödik generációja vezeti. Székhelyüket a csiszoláshoz elengedhetetlen vízben és energiában bővelkedő Tirolban jelölték ki, a gyár azóta is Wattensben működik.  Bár csillogó kristályékszereik és lakásdekorációs kellékeik révén kerültek be a köztudatba, valójában a cégnek több részlege is van: többek között készítenek távcsöveket, kristálycsillárokat, kristálymegmunkáló gépeket, szerszámokat is.

A folyamatos újításokkal kísérletező cég fennállásának kezdeti időszakában más ékszerkészítő cégeknek állított elő ékköveket, de 1976-ban Silver Crystal néven létrehozta első dekoratív kristályfiguráit, melyek szinte azonnal diadalmenetbe kezdtek. Az első ékszerkollekcióik a hetvenes években először az Egyesült Államokat, majd szűk másfél évtizeden belül Angliát és Európát hódították meg. A nyolcvanas évek végén megalapították a mai Swarovski Kristály Társaság elődjét, és az addigi havasi gyopár logót a kecses hattyú váltotta fel. 1989-ben már a divattervezés piacára is betörtek Swarovskiék.

1995-ben, fennállásának századik évfordulóján a társaság Ausztriában, Wattens városában létrehozza a Swarovski Kristály Világot. A teljesen egyedülálló Kristály Világ komplexum múzeum, kiállítási központ, hangverseny- és fesztiválterem is.

A Swarovski napjainkban egyet jelent a luxussal, és e téren egészen sajátságos túlkapások születésénél is bábáskodik: ilyen pucc-cucc például a Swarowskival díszített luxus-slusszkulcs (próbáld meg gyorsan kimondani), amit USB-vel és távirányítóval is ellátnak, áruk pedig akár több millió forintnak megfelelő összeg is lehet, vagy a 18 ezer kristállyal díszített
csocsóasztal.

A meskások által is kedvelt alapanyagként használt Swarovski kristály gyöngyök valójában nem kristályból, hanem nagyon tiszta, áttetsző ólomüvegből készülnek. A tökéletes csiszolás teszi őket olyan tündöklően csillogóvá, hogy bátran vetekedhetnek csiszolt féldrágakő, vagy drágakő társaikkal.
Bár sok (távol-keleti és cseh) utánzatot lehet kapni a különböző hobbi-boltokban, az igazi Swarovski kristályt az ára mellett a szimmetrikus csiszolásról, és a szemkápráztató csillogásról könnyen fel lehet ismerni.