Ami a kovácsoltvas mögött van....

Vas, tűz, csilingelő kalapács, elviselhetetlen forróság, a szén jellegzetes szaga, kérges tenyerek. Talán ezek jellemzik a leginkább a kovácsműhelyeket. A műhelyből mégis könnyed, varázslatos alkotások kerülnek ki...

Vajon a készítőn és mesterséget jól ismerőkön kívül másoknak is eszébe jutnak a kovácsműhely embert próbáló körülményei, mikor ránéznek egy gyönyörű kapura, vagy épp leülnek egy kovácsolt székre?

El tudják vajon képzelni, mennyi erőt, energiát, időt kell áldozni, míg létrejön egy kovácsoltvas alkotás? Mit jelent a fejben megszülető gondolatot vasba formálni? Megálmodni egy mintát, gondosan megtervezni , az összes mintát egyenként elkészíteni, majd az egészet többféle módon összeilleszteni.  

 

Rengeteg kalapácsütéssel járó, fárasztó munka kell ahoz, hogy a nyersvasból kovácsolásal  valami gönyörű jöjjön létre.  Kreativitás, szaktudás, és szenvedély. Ha valamelyik hiányzik, akkor bizony csak egy keserves, megfeszített és lélektelen munka lesz, mely látszani fog a végterméken.

 

Nehéz munka ez, de végsősoron mindenképpen megéri a fáradságot, mert igazi értéket képvisel. Értéket, mellyel a manapság „divatos” olcsó, gépek által készített termékek soha nem vehetik fel a versenyt. Megéri, mert a kovács tudja, maradandót alkot, mely évszázadokig fenmarad a jövő nemzedéke számára... ez pedig nem kis szavazotásság.

Ebben a fagyos időben érezzük arcunkon a kovácsműhely tüzének hevét: képzeljük el a képeken látható kovácsolt(vas) szépségek megszületésének folyamatát!

 

 

A cikket illusztráló termékek alkotói:

Kovacsoltvastermek, Remekelek, Metadolce, SzJano, Peter0525.