Cicalexikon

A cicák néha a legfurcsább magatartásformákra képesek; ebből a cikkből megtudhatod, mit miért tesz négylábú kedvenced!

 

Végtelen lustaság

 

Nem elég, hogy egész éjjel szundít a kedvenced, de még nappal is ezt teszi; a legnagyobb változatosság az életében, ha a jobb oldaláról a balra fordul.

Sőt, néha a legváratlanabb pillanatokban eldől, hogy spontán hódoljon a sziesztának.

Viccesen hangzik, de ez nem más, mint a macskák energiatakarékos üzemmódja.

Az egyedfejlődés során ugyanis beléjük rögződött, hogy pihenjenek, amikor biztonságban érzik magukat, mert a vadonban erre nem biztos, hogy lesz lehetőségük.

Ennek nyomán a cicák nagy erőkifejtéssel, rövid ideig vadásznak, amit aztán rendkívül alaposan kialusznak. Szobamacskáknál a vadászat ugyebár nem játszik, a szunya viszont megmarad.

Dagasztás

 

Már a sokadik pulóveredet gyászolod, mert a macskád egyik kedvenc hobbija, hogy az öledbe pattanva gyúró mozdulatokat végez a mancsával – kiengedett karmokkal!

Még mielőtt elképzelnéd, hogy most éppen prédának néz téged, és gondolatban jól kibelez, megnyugtatunk: ez a boldogság és az elégedettség jele a cicáknál.

A dagasztást egyébként pici korukban tanulják meg a szopizás alkalmával, hiszen így tudnak még több tejet kipréselni az anyukájukból.

Amennyiben zavar téged ez a dolog, egyszerűen helyezd úgy az öledben, hogy ne tudja csinálni, vagy pedig tedd őt le.

Tetemek a küszöbön

 

Tisztességesen megetetted a macskádat, mégis a lábtörlődön hever egy félig megevett veréb, plusz a szomszéd kedvenc aranyhala.

Lazíts, a cicád nem szociopata, csak dolgozik benne a vadászösztön, és hát éppen ilyen zsákmánylehetőségek akadtak a környéken. És most kapaszkodj meg: ezek tulajdonképpen ajándékok neked!

Noha egyébként ártalmatlan szokásról van szó, valószínűleg nem vagy a vérnyomok eltakarításának rajongója, ezért azt javasoljuk, inkább szerezz be olyan cicajátékot, amit napjában többször is „levadászhat”.

 

Dörgölőzés

 

Hozzád préseli a fejét, folyton a lábadhoz bújik, és ha az arcodhoz férkőzik, nem rest „megpuszilni”?

Ennek magyarázata, hogy a cicádnak olyan mirigyek találhatóak a pofiján és a szája sarkában, amelyek illatanyaggal jelölnek meg; a vadonban tehát ez a reflexszerű mozdulat a határok kirajzolásának magától értetődő módja lenne, de a lakás biztonságot nyújtó falain belül azt fejezi ki, mennyire szeret téged.

Azt viszont érdemes átgondolnod, hogy ki kié a kapcsolatotokban, mert ő szemlátomást úgy éli meg a dolgot, hogy te vagy az ő tulajdona: „van egy aranyos emberem!” – dicsekszik a szomszéd kandúrnak.

 

 

Dumagép

 

A macskádnak be nem áll a szája. Nem tudod eldönteni, hogy éhes, szomjas, álmos vagy fáj a hasa.

Fogalmad sincs, hogy ez tök normális-e, vagy az állatorvoshoz kell rohannod vele. A legegyszerűbb, ha utánanézel, hogy az általad tartott fajta mennyire „beszédes”.

Az ázsiaiak, főleg a sziámiak jellemző módon igazi kis dumagépek. Mindenféle külső ok nélkül dönthetnek úgy, hogy odamennek hozzád, és megosztanak veled valamit – nem kell tehát rögtön bajra gondolnod.

Ha azonban a csendes cicád egyszer csak ordibálós lesz, a biztonság kedvéért menj dokihoz vele – lehet, hogy fáj valamije!

 

A te cicádra melyik jellemző a fenti „furcsaságok” közül?

 

A teljes cikket itt találod!