Egy aranyműves műhelytitkai IV.: út a kályhamelegig

Már túl voltunk az építkezés java részén, amikor elhatároztuk a Párommal, hogy rakatunk egy cserépkályhát! Igen ám, a neheze ezután jött: hogyan magyarázzuk el, mit is szeretnénk, ha mi magunk sem tudjuk pontosan?! Hosszas vívódás után megtaláltam a megoldást: nekem kell megraknom a kályhát!

Végülis kályhát rakni sem lehet bonyolultabb, mint vezetés közben (!) válaszolni a kisfiam kérdésére:  „létezik olyan vonat, ami kiskörforgalomban dudál a saját végének?” Aki ettől nem dobja le a láncot, az hivatalosan is reneszánsz ember!

 

Első lépésnek  hordjunk be annyi YTONGOT, amennyit a jóízlés megenged, próbáljuk „ráképzelni” a kályhát, kéményt meg ilyesmit. (I.kép)

Türelmesen magyarázzuk el a gyereknek, hogyan kell kályhát rakni. Ki tudja, lehet, hogy ő fogja befejezni…(II. kép)

 

Ezután egy ideig nem is kell mást tenni, csak az udvaron felhalmozott követ behordani  és megfelelő sorrendben egymásra rakni. (III-IV. kép)

Kialakítjuk a kályha ívét és ha már van némi magassága, beékeljük az ajtót. (V. kép)

 

Ha idejében eszünkbe jut, építsünk a falba kis „füleket” cserépből, hogy legyen hova rakni a Meskán el nem adott gyertyatartókat. (VI. kép)

 

Most kerül sor a sütő beépítésére. (VII. kép)

 

Szépen látszanak a füstjáratok. Ügyelni kell a „tiszta” munkára. Ne legyenek kiszögellések amik akadályoznák a füst áramlását! (VIII. kép)

 

Eljöhet az idő, amikor meg kell győznünk a párunkat: igenis tudjuk, mit csinálunk! (IX. kép)

 

Végül előáll a jól végzett munka eredménye. A kész kályha éke lesz a nappalinak, elkészítése – ha nem is volt könnyű – élmény volt. A sok apró mütyür után alkalom nyílt valami látványosabb munka kivitelezésére. (X. kép)

 

A Meska ajánlata meghitt otthoni tűzvarázslatokhoz:

 

A cikkben szereplő termékek alkotói:

 

Fehercsaba, Attila, Papmiklos, Darkmoon, Kovacsoltvastermek, Emotionmanual, Sanyikovacs, Tibor,

Nemestimea, Opivas.