Fűben-fában orvosság
Te mit tennél, ha bezárna a patika? Én biztosan kétségbeesnék. Mivel fogok védekezni, ha támad a lumbágó, a fejfájás, a stressz, a torokgyulladás, a fogínyvérzés, a gyomorgörcs? A természet patikájának kínálatát ismerők erre lazán csak azt mondanák: eredj ki a hátsó kertbe, és szedj magadnak - orvosságot. Heti válogatónk górcsöve alatt most a legkönnyebben elérhető, gyógyhatású növények vannak.
![]() |
Juj, de hiszen ez csíp! Ha kirándulás közben találkozunk vele, eszünkbe sem jut a közelébe menni. Ha kertünkben felüti a fejét, gyomnövényeknek kijáró megtorlással büntetjük terjeszkedését. Pedig érdemes megkegyelmezni legalább egy részének: a csalán hatékony vértisztító szer, főzetével kezelve a fejbőrt lassítható, illetve megszüntethető a hajhullés, de vízhajtó, méregtelenítő és gyomorerősítő hatása is van.
|
![]() |
Szerény, fehér virág, a réteken akár tömegesen is megterem, a kamilla mégis a füvesemberek egyi jolly jokere: influenzás vagy? Igyál kamillateát! Fáj a torkod? Öblögess kamillafőzettel! Duzzadt a szemed? Borogasd kamillával! Aranyér kínoz? Vegyél egy kamillás fürdőt! Kisbabád rekedtre ordítja magát a fogzás kínjaitól! Dörzsöld be az ínyét kamillaolajjal!
És ez még nem minden... Még több érdekesség a kamilláról...
|
![]() |
Gyógyszerek rendre előfordulnak konyhánkban is, habár inkább a kulináris élvezeteket emelik jelenlétükkel. Egyik-másik azonban gyógynövényként kezdte karrierjét, és van olyan is, amelyikről ételízesítői minőségében derült ki, hogy jótékony hatással van a szervezetre.
A kakukkfű például antibakteriális szer és csillapítja a köhögést is, a szegfűszeg a sajgó fogínyre ír, a zsálya reumára jó, a kömény pedig vérképző (de szoptatós anyák tejszaporító szerként is bevetik). Fejfájás ellen a rozmaring, hányinger csillapítására a gyömbér vethető be.
Még több érdekesség hét fűszernövényről... - x - |