„Igaz” gyöngyök

A lámpagyöngy az ékszerkészítés látványos alapanyaga. Nevét az előállításához használt, gázlámpára emlékeztető eszközről kapta: ebben olvasztják fel azokat a – igényes készítők esetében Muranóból származó – üvegrudakat, melyekből aztán a gyöngykészítő egy fémpálcára olvasztva formázva és különböző anyagokkal dekorálva állítja elő a kézműves lámpagyöngyöt. Lámpagyöngyöt vásárolhatunk mondhatni dömpingáron, hobbiboltokban is. Ezzel azonban nem biztos, hogy jól járunk.

Lámpagyöngy fülbevaló a Meskán (kreativmano)Az ipari vagy tömegmódszerekkel előállított tucat-lámpagyöngy üvegének tisztasága számos kívánnivalót hagy maga után: gyakran homályos, zavaros foltok csúfítják, „köszönhetően” annak, hogy szennyezett üvegből készült, és a készítés során szemcsék, mikroszkopikus buborékok kerültek bele az anyagba.

 

A buborékok nemcsak a külcsínben, hanem a belbecsben is súlyos károkat okoznak:  ha túl sok van belőlük, feszültséget keltenek az anyagban, így az könnyebben törik a használat során.

 

 

A kézműves lámpagyöngy ellenben buborékmentes – kivéve, ha az üvegművész szándékosan, az anyag tulajdonságait szem előtt tartva, díszítésként helyez buborékokat a gyöngybe – hiszen tiszta, minőségi alapanyaggal dolgozott a készítője.

A tucatgyöngyök másik nagy hátránya az eldolgozatlan furatszél – nem mindegy pedig, hogy a vékony fűzőszálat egy éles vagy egy tompa perem állandó súrlódásának tesszük ki a használat során: ha már annyit dolgoztunk egy gyöngyékszeren, tényleg érdemes kockáztatni, hogy váratlanul leperegjen a gyöngyfüzérünk?

 

Lámpagyöngy nyaklánc a Meskán (Babobead)Intő jel, ha a vásárolt gyöngyön apró repedéseket látunk: ez ugyanis arra utal, hogy a frissen formázott, forró lámpagyöngy hűlési folyamatát meggyorsították, vagy szakszerűtlenül végezték. A túl gyors hűlés miatt, csakúgy, mint a buborékok esetében, feszültség keletkezik, ami előbb-utóbb szétrepeszti a gyöngyöt. A kézműves gyöngyök sajátossága, hogy a készítés után hosszú órákig, fokozatosan hűlnek ki, így a bennük lévő feszültség elenyésző.

 

A tucatgyöngy és a lámpagyöngy születésében végeredményben két nagyon fontos tényező tekintetében van számottevő különbség: az egyik az idő, a másik a szív. Míg a kézműves gyöngy készítője egyikkel sem spórol, a tucat-lámpagyöngy a gyártósoron egyiket sem kapja meg…