Luca napja
Luca nap és tizenhárom! Szerencsével én nem játszom! Bal lábbal én föl nem kelek, tűt a kezembe se veszek!
December 13, Luca napja! Kevés olyan jeles nap van, amelyhez annyi hiedelem és szokás kapcsolódna, mint Luca napjához. Ez a nap éppúgy alkalmas volt termékenységvarázslásra, mint házasság-, halál- és időjárásjóslásra, bizonyos női munkák tiltására, valamint a lucaszék készítésére.
Régen az asszonyoknak, lányoknak Luca neve napján tilos volt fonni, sütni, mosni. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.
Talán a legismertebb párválasztó népszokás a Luca-cédulák készítése: Luca-nap estéjén az eladó lányok tizenkét egyforma cédulára felírtak egy-egy férfinevet, majd galacsinba hajtogatták a papírdarabkákat, és a párnájuk alá rakták. A hiedelem szerint, amelyiket másnap reggel kihúzzák a vánkos alól, az lesz a férjük neve később. Ez a szokás úgy is élt, hogy mindennap egy nevet a tűzbe hajítottak a lányok, és így a karácsonyra megmaradt egy szem papír mondta meg a jövendőbeli nevét. A legmókásabb azonban a gombócos babona, amely a cédulás népszokás főzőcskézős változata. Itt a tizenkét cédulát gombócokba kell gyúrni, és amelyik gombóc a kifőzéskor először feljön, annak a cédulájának lehet majd hinni.
A legnevezetesebb népszokás a Luca-szék-faragás volt, amit a fiatal legények műveltek. Minden nap csak egyetlen műveletet végezhettek el, szentestére pedig készen kellett lennie a széknek. A hagyomány szerint a karácsonyi éjféli misén a Luca-székre állva a legény megláthatta, kik a boszorkányok a faluban.
Luca napját az egész magyar nyelvterületen gonoszjáró napnak tartották, ezért mindenütt védekeztek a boszorkányok ellen. Fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét, az ólak ajtajára keresztet rajzoltak, hamut szórtak a kapuk elé, lefekvés előtt fokhagymás kenyeret ettek, hogy szagával elriasszák a gonosz szellemeket, és elzárták a seprűket, nehogy azon nyargalásszanak a boszorkányok.
És ha már péntek 13-a is ma van, íme, néhány népi jótanács:
Reggel hangosan ismételjük el háromszor: ,,Ma minden kedvezően alakul!”- hisz ez egyfajta mantra , ami a pozitív dolgokat csalogatja felénk.
Érdemes beszerezni egy szerencsepatkót vagy 4 levelű lóherét. Tegyünk zsebre egy piros kendőt kabalának. Ha esik az eső a babonás napon, akkor pár lépés erejéig ázzunk egy kicsit, ez lemossa a balszerencsét rólunk.
Este a jobb vállunk felett nézzünk hátra a Holdra, így az elkövetkező időszakba bevonzzuk a jó szerencsét.