Meditáció, az igazi lelkierő

A meditáció a közgondolkodásban valamiféle misztikus keleti lelkigyakorlat, ami komoly kihívást jelent a nyugati elmének. Holott a meditáció, mint ellazult, mégis koncentrált lelkiállapot, valójában minden kultúrában megtalálható. Van, akit például az olvasás ringat egyfajta meditatív lelkiállapotba, másokat pedig a kertészkedés vagy a naplóírás.

A meditációt tudatosan művelők valóban lelkigyakorlatot végeznek, de a módszerek eltérhetnek, egyéni megvalósításukra nézve pedig nincsenek kőbe vésett szabályok.

 

Általánosságban véve a meditáció kizárólag saját magunkra és lelki folyamatainkra fordított idő: tulajdonképpen elmélyedést, elmélkedést jelent. A meditáló ilyenkor kizárja tudatából a külvilágot, és vele a stresszforrásokat is. A jobb agyfélteke aktivitása fokozódik, ezáltal felszabadul kreativitásunk, és egy-egy problémára spontán és gyorsan megtalálhatjuk a megoldást. Az érzelmek tudatossá válhatnak, ami közelebb visz egy-egy konfliktus feloldásához. Az elme az elmélyedést követően felfrissül, egyfajta belső rekreációt élünk meg.

 

 

A meditáció nemcsak a belső béke és a lelki nyugalom letéteményese, hanem fizikai állapotunkra is pozitív hatással van. A meditáció alatt csökken a vérnyomás, a szívdobogás lelassul, a légzés egyenletes lesz, a szervezet öngyógyító tevékenysége fokozódik.

 

A meditálás nem jelent feltétlenül passzivitást: az elmélyedésnek nem feltétele a lehunyt szem vagy a jógaülés, a koncentrálás annál inkább. A mandalák színezgetése, tökéletes szimbólumaikban, önmagukba záródó teljességükben való elmerülés például kiváló eszköz az elme ellazítására.

A meditációban a csend és a csendben levés sem követendő szabály, sőt!

 

A mantrák ismételgetése kifejezetten jótékonyan hat a meditáció eredményességére. Ezek a mantrák lehetnek spirituális eredetűek, mint az Om mani padme hum, a tibeti buddhisták szeretetet és határtalan együttérzést hívó imája, de egyszerű, önmagunk előtt megfogalmazott állítások, célok is:  Sikeres vagyok. Szeretetreméltó vagyok. Remek ötleteim vannak.

 

A kényelmes testtartás és a kellemes komfortérzet azonban minden meditációs technikánál közös. Ezt segítik a különböző párnák, szemtakarók, füstölők, illóolajok.

 

A meditáció kívánatos hosszáról és gyakoriságáról megoszlanak a vélemények: a sietség mindenesetre összeférhetetlen ezzel az egészségmegőrző módszerrel. 

 

Ti szoktatok meditálni? És hogyan?