Műhelytitkok: így készül egy bibliaborító valódi bőrből

Egy biblia borítójának elkészítése valódi bőrből idő- és munkaigényes tevékenység. A fáradságos órák végére azonban előáll egy olyan védőburok, mely a nagy becsben tartott olvasmányt még sokáig megőrzi eredeti szépségében. A folyamaton BomBomok vezeti végig az olvasót, aki nemcsak figyelemmel kísérheti az alkotást, hanem trükköket leshet el, melyeket vállalkozó kedv és felkészültség birtokában akár saját munkáiban is hasznosíthat. Lássuk hát, hogy készül egy bibliaborító BomBomok műhelyében!

„Először is nyugodt körülményeket teremtek, hogy a külvilág zajai ne szűrődjenek be az elmélyült alkotás ideje alatt. Majd előkészítem a megfelelő eszközöket, kiválasztom a megfelelő bőrt és a többi szükséges anyagot, majd kiszabom a hozzávalókat.
A borító elejére szánt monogram betűit kinyomtatom a megfelelő betűformából a szükséges méretben, majd kartonpapírra ragasztást követően kisollóval kivágom. Ezután a borító kartonjára ragasztom, csinosítom, csiszolópapírral alakítom a monogramot. Ennek a borítónak a gerincén bordák is lesznek, ezeket viaszolt zsinórból alakítom ki.”
„Most egy fontos, az egész borító szépségét meghatározó művelet következik.
A kartonokat – az elejét a betűkkel, a hátulját és a bordázott gerincet – pontosan, a sablon szerint a bőr belsejére ragasztom. Majd egy puha ruhával a bőr színéről elkezdem simogatni: ekkor fokozatosan domborodnak ki a betűk és a bordák. Ez hosszadalmas folyamat, mert amíg a ragasztó meg nem szikkad, addig folyamatosan kell a betűket körbe-körbe egy csontkéssel igazgatni, míg a díszítés elnyeri végső formáját.”

„Ha ezzel elkészültem, a bőrborító belsejére felvarrom a könyvborítóhoz jól illeszkedő bujtatókat.


A már kiszabott bőr szalagot a zippzárra varrom, majd együtt felvarrom körbe a borító belsejének a szélére.”

„Készen van a borító külseje és belseje is, ezeket a darabokat most már csak össze kell ragasztani pontosan, hogy minden a helyére kerüljön. Ez a fázis nagy figyelmet és precizitást igényel. Bekenem ragasztóval mindkét felületet, puha ruhával átsimogatom, hogy egyenletesen összetapadjon.
Ezután a bőr szélét is megragasztózom, csontkéssel szépen ráhajtom a borító belsejére, és rádolgozom.
Mivel a borító sarka lekerekített, ezért redőzve kell a bőrt oda igazgatni, hogy egyenletes és szép sarka legyen.”

„Jöhetnek az utolsó simítások, hisz már csak a csinosítás van hátra: körbe-körbe igazítom a bőr burkot, és készen is van a bőr borító! Hagyom száradni.


A bőr szépen ráragadt mindenhol, a monogram, a gerincbordák szépek, a zippzár jól működik. A borító belsejére még egy toll bujtatót is varrtam. Most már nem kell félteni a Bibliát, ez a szép bőrruha megóvja a sérülésektől.”

 

 

Ha tetszett a képzeletbeli műhelylátogatás, olvasd el BomBomokkal készült Meska-interjúnkat, és nézz körül az alkotó boltjában, ahol igényes bőr használati tárgyak éppúgy találhatók, mint bohém ékszerek és egyéb bohókás kiegészítők!