Nyeregbe, magyar!

Több mint négy évezrede élvezzük barátságát egy hatalmas és okos állatnak: a lónak. Háziasítása a korai civilizációk környékén történhetett: az igavonó, málhás és hátas lovak különböző feladatokat ellátva végigkísérték és -harcolták a történelmet, fontos szerepet kaptak a sportban, sőt, terápiás állatként a gyógyításból is kiveszik a részüket.

Bár haszonállati jelentőségük a gépek megjelenésével fokozatosan csökkent, a hobbi- és sportállattá avanzsált  lovak diadalmenete ma is töretlen, különösen a lovas nemzetek (köztük a magyar) turisztikai és sportéletében.

A jó idő beköszöntével egyre többen vágynak természetközelbe: a lovaglás az egyik legnépszerűbb szabadtéri sportunk, melynek különös vonzerejét az adja, hogy állat és ember közreműködése a siker záloga. A ló ugyanis nem egyszerűen sporteszköz, hanem érző, motiválható, együttműködő sporttárs!

Igazán szerencsésnek érezhetik magukat azok a lovasok, akik huzamosabb ideig dolgozhatnak ugyanazzal a lóval, hiszen így remekül egymásra tud hangolódni ember és állat. A lovak intelligenciája legendás, előszeretettel kommunikálnak az emberrel, és mindegyik paci igazi jellem: mindez rendkívül izgalmassá teszi a közös munkát.

A lovassportok alapjául szolgáló lovaglás, mint mozgásforma fejleszti az egyensúly- és ritmusérzéket, a mozgáskoordinációt, a koncentrációs készséget, emellett erősíti a láb, a fenék, valamint a has és a hát izomzatát.

 

Alakformáló hatása azonban eltörpül jellemformáló ereje mellett: a lovagolni tanuló gyermeket ez a sport felelősségre és önfegyelemre tanítja, a ló együttműködése pedig sikerélményt és öbizalmat ad neki.

 

Nem csoda, hogy a lovaglás hatékony terápiás sport is: a motiváció, amit az állattal való közös munka lehetősége jelent, segít leküzdeni a mozgás nehézségeit a fogyatékkal élők vagy a pszichés betegek számára.

Lovaglási lehetőséget országszerte számos lovasiskola, lovarda, tanya kínál, a kiemelt idegenforgalmi területet jelentő lovas turizmus hullámait meglovagolva gyakran kifejezetten komplex szolgáltatás keretében.

 

A nyári lovas táborokban általában nemcsak lovagolni tanulhat a kiskamasz, hanem a ló ápolásának és ellátásának alapvető ismereteit is elsajátíthatja.

 

Bár a magyarokról úgy tartották, hogy nyeregbe születtek, a lovaglást nem ajánlott túl korán elkezdeni. Ahhoz, hogy egyenesen és biztosan ülhessen a gyerkőc a ló hátán, már el kell érnie egy bizonyos testmagasságot és izomzatot. Bár a pónin való poroszkálást az ovisok is élvezik, a tapasztalatok szerint legkorábban kisiskolás kortól érdemes komolyabban foglalkozni a lovas sporttal.

 

Jó hír viszont, hogy a lovaglást sosem késő elkezdeni, és sokak egybehangzó állítása szerint ha egyszer az ember megtanulja, éppúgy nem lehet elfelejteni, mint mondjuk a biciklizést.

 

Beköszöntött a tavasz, hív a természet: nyeregbe, magyar!

 

Nézz körül a Meska lovas cuccai között!

 

A cikket illusztráló, valamint a válogatásunkban szereplő termékek alkotói a Meskán:

Doboslevente, Bogar, Kemcsi, Nemestimea, Hadassa, Gyorgyagi, Handmade, Pirografika, SokszinGaleria, LittleStar, Nbettus, FaalmaPeter0525