Oázis a lakásban

Ahogy az ősz is egyre inkább elveszti színeit, és már csak az örökzöldek látványa marad üdítő színfoltként a jó esetben hóval borított tájban, igazi oázist jelentenek a zöldközelbe vágyó ember számára a dísznövények. Heti ötletbörzénkben most a lakásban viruló kertekkel foglalkozunk.

A mikulásvirágra elég csak ránézni egy sötét és zegernyés reggelen, hogy megértsük, mitől lett a tél növényi sztárja, ami ideális ajándékkísérő lehet a novemberi-decemberi hónapokban. A télen virágzó, de leginkább színes fellevelei miatt kedvelt, eredetileg Dél- Amerikából és Mexikóból származó, és a kerti kutyatejjel rokonságban álló növény azonban sokak csalódására gyakran korai véget ér a nem megfelelő gondozás miatt. A mikulásvirág-nevelés kulcsa az oxigéndús talaj: ennek érdekében azonnal vegyük ki a fullasztó csomagolásból, ne tartsuk pangó vízben (elég csak akkor öntözni, amikor a talaj felső része már száraz tapintású), és tartsuk laza, jól szellőző földben - így a növény jövőre is feldobja piros ruhájával a karácsonyvárást.

Még több tanács kezdő mikulásvirág-tulajdonosoknak...
 
Aki nem éri be az ablakpárkányon vagy a virágtartó állványon sorakozó növények nyújtotta látvánnyal, és valami dögös, extravagáns megoldást keres, az építsen alternatív kertet a lakásában!  A víz felszínén lebegő vízi növények, mint a lótuszvirág, egy nagy tálban élnek, keleti hangulatot teremtve a lakásban, a terráriumban buja házi őserdőt nevelhetünk páradús környezetben(vagy mini sivatagot színes kövek és homok közt pompázó kaktuszokkal és kövirózsákkal). A hidrokultúrához nem kell sem cserép, sem föld, csak egy karcsú, átlátszó üvegedény és némi tápoldat (no meg a növény); az akváriumban pedig víz alatti édenkertben gyönyörködhetünk (halak társasága nem akadály). Egzotikus növények előszeretettel csüngnek egy függőkertben, de nagy durranás a függőleges kert is, amit egy megfelelő keretbe építenek – megvalósításában barkácsoló kedvűek szinte behozhatatlan előnyt élveznek!

Még több vagány lakáskert...
 

Nem mindegy, miben csücsülnek a szeretett növények otthon: egy szép cserép kiemneli szépségüket, illő keretet ad nekik – hát még egy jópofa nemcserép! Növénylakás ugyanis sok mindenből lehet: a cserépfüzérhez, mely emeletes házul szolgál a növényeknek, egy nagy és több kicsi cserép, valamint egy erős seprűnyél szükséges, amit ötletesen egybeépít a lakáskertész (a seprűnyelet a földdel tömött nagy cserépbe szúrja, majd felfűzi rá az apróbbakat), és máris kész a növénytorony.  Virágcseréppé avanzsálhat a gumicsizma, a régi, patinás bádogkanna, vagy a konzervdoboz is, feltéve, ha alul gondosan kifúrjuk őket – ezeket a tartókat kedvünkre díszíthetjük akár festéssel, akár szalvétatechnikával, akár díszvágással. A kopott kosarak egészen egyszerűen átalakíthatók növényeink számára: csak egy alul kilyuggatott erős nejlonzacskóval kell kibélelni őket, mielőtt a föld és a növénykék belekerülnének. Virágcserép emellett készülhet farmerből, vászontáskából, vagy egyéb, vízhatlan merevítéssel ellátott textilből is – csak a fantázia szab határt!

Virágcserepek másképp...


- x -