Októberi kisökos a ház körül
Bármilyen hosszú is volt a nyárutó, október közepén bizony szembe kell nézni a hideg évszak beköszöntével – és még reklamálni sincs okunk, ha a hőmérő higanyszála 12 fok fölé már nemigen kúszik nappal! Miután kissé duzzogva, de elcsomagoltuk a nyári ruháinkat, és leporoltuk a télikabátot, kiderülhet, hogy számos olyan ház körüli öko-teendővel tehetjük élvezetesebbé napjainkat, amiket amúgy sem érdemes elnapolnunk. Lássunk ezek közül néhányat a teljesség igénye nélkül!
Ott vannak először is a növények: nemcsak a teraszon vagy az erkélyen nyaraló szobanövények fagymentes helyre való menekítése van műsoron (ezen különben is túl vagyunk már), de a kertben is van mit tenni-venni: gereblyézni, slagot elcsomagolni, kerti csapot vízteleníteni, a cserjéket, növendék fákat tövüknél az összegereblyézett lehullott lombbal takargatni… Októberben érdemes sort keríteni az őszi ültetésekre is. Az ősszel ültetett rózsák nem sínylik meg a tavaszi fagyokat, és sok tavasszal nyíló hagymás virág (tulipán, jácint, nárcisz) is szeret az első fagyok alatt megedződni, hogy aztán tavasszal gyönyörködhessünk benne. Az ültetés után természetesen gondoskodni kell a komolyabb zimankó ellen védelmet nyújtó talajtakarásról.
A biciklit vajon pihenni küldjük? Ez esetben tisztán, olajozottan, a gumibelsőt leeresztve spájzoljuk el a kerékpárt. Amennyiben úgy döntenénk, hogy a drótszamár a telet is aktívan dolgozza végig, már most készítsük fel a várható téli strapára. Legegyszerűbb szervizre bízni a nagyját, de amennyiben nincs kétségbeejtő állapotban, a biciklin magunk is elvégezhetjük a következő fontos kezeléseket: puha ronggyal tisztítjuk, a kopásnak kitett és a forgó alkatrészek olajozzuk. A vasparipa azt is örömmel veszi, ha korrodálódást gátló anyaggal kenik le idomait. Az ülés vegyük alacsonyabbra, mert csúszós utakon jobb, ha a bicajos súlypontja lejjebb van, így könnyebben irányítható a járgány. A kerekekben a nyomást csökkentsük, hogy jobban tapadjon a hideg talajon a gumi: montain bike esetében 2,5 bar, vékony kerekű kerékpárnál 7 bar körül érdemes kalibrálni. A lámpákat, fényvisszaverőket, fényvisszaverő ruhadarabokat vegyük sorra, nincs-e hiány köztük, és teljesen üzemképesek-e. A korai sötétedéssel a látni és látszani kérdés életbevágóan fontos közlekedésbiztonsági tényező! Készítsük ki vagy szerezzük be a téli biciklis ruhatárat: például a térdmelegítőt, a kamáslit, a hosszú szárú zoknit!
Bár a bokrok, fák még tele vannak bogyókkal és termésekkel, amit a madársereg csipegethet, a tollas barátainkat már most az etetőhöz szoktathatjuk. A tálaló alkalmatosságot és az elemózsiát máris elkezdhetjük gyártani: madáretetőt egy egyszerű pet-palackból is előállíthatunk (vagy megvehetünk egy igényesebb madárházat a Meskán), a madárkalács-készítés örömeibe pedig a gyerkőcök is bevonhatók – olvasztott zsiradékba (nem sós, nem füstölt!) keverjünk hozzá kétszer annyi olajos magvat (összetört dióbél, napraforgó, mogyoró) és mikor már formázható a massza, gyúrjunk belőle gombócokat. Hálóba kötjük (a narancs- vagy citromháló remekül passzol a célhoz), és dermedés után már tálalható is ágra akasztva, erkélyről lógatva, vagy egyszerűen a madáretetőre erősítve.
Ti milyen ökosságot műveltek októberben?