Orgona ága, barackfa virága

Aki volt már anyák napi ünnepségen, garantáltan hallotta a tucatnyi gyerektorokból felcsendülő anyák napi dalt, ami minden ilyen jellegű szeánsz repertoárján szerepel óvodától középiskola végéig. Gyerekként kész ténynek vettük, hogy május első vasárnapján az édesanyákat ünnepeljük, és akkoriban elég volt egy suta rajz, és a fülbemászó dal ahhoz, hogy anyáink könnyzacskó-durrogtató eseménynek érezzék a napot. De vajon honnan jön ez az ünnep, és hogyan terjedt el világszerte?

Az anyákat, mint az utódok születésének és felnevelésének letéteményeseit évezredek óta ünnepli az emberiség: az ókori Görögországban Rheát, az istenek anyját ünnepelték tavasszal, és ezen a napon az anyaságot is éltették. A középkorban vallásos színezetet kapott ez a jeles nap: húsvétra következő negyedi vasárnap, melyet az anyák vasárnapjának neveztek, még a szolgálók is szabadnapot kaptak, hogy aznap az édesanyjukkal lehessenek.

 

Az ünnepet a 20. század eleje óta világszerte megtartják májusban, országtól függ, hogy pontosan mikor (érdekes egybeesés, hogy a természetben is ebben a hónapban tapasztalhatjuk meg a leggyakrabban a születés misztériumát, nagyon sok állat fial ezekben a hetekben).

 

Nálunk a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt honosította meg  1925-ben, összekapcsolva a szokást a májusi Mária-tisztelettel. Amerikában Julia Ward Howe közbenjárására először  Bostonban, 1872-ben tartottak anyák napját, 1907-ben pedig Anna M. Jarvis kezdeményezte a nemzeti ünneppé nyilvánítását - ő halott édesanyja tiszteletére május második vasárnapját javasolta dátumként. Bár küzdelme hamarosan (1914-ben) célba talált, később Anna csalódottan vette tudomásul, hogy az édesanyák helyett ezen a napon inkább a cukorka- és a virágárusok, a képeslapgyártók és csecsebecsekészítők  dicsőülnek meg. Leginkább a kereskedők közvetítésével honosodott meg Európában is az ünnep.

 

 

Ajándékkal és virággal kedveskedni anyukánknak, nagymamánknak ezen a bensőséges ünnepen persze nem az ördögtől való – a mindennapokban is gyakorolt odafigyelést és a szeretet azonban nem lehet pénzen megvenni.

 

A csecse kis porfogók helyett érdemes inkább hasznos és szép tárgyakba beruházni, aminek a megajándékozott egész évben örülhet.

 

Ilyen praktikus és szemrevaló ajándék lehet egy ízléses tároló, ahol anyu vagy nagyi a horgolókészletét tarthatja, egy kisebb, díszes polc, ahol helyet találnak az apróbb emlékek, egy stílusos óra, vagy egy fényképtartó medál, egy mindentelnyelő táska, vagy bármilyen natúrkozmetikum. 

 

Aki maga is anya, ne szerénykedjen, hanem bátran ünnepelje saját magát is az édesanyjával, nagymamájával és anyatársaival együtt: legyen ideje egy cukrászdára, egy kedve szerinti kultúrprogramra, vagy egy barátnőkkel eltöltött délutánra. A család ezen a napon kimenőt ad!

 

Sokak számára az anyák napja a csendes emlékezést is jelenti elhunyt édesanyjukra. Legyen idő és nyugodt hely az emlékek között tallózásra.

 

Anyák napja idén május 6-ára esik: az orgonaágak és barackfavirágok már gőzerővel készülnek az illatos ünnepre. Velünk együtt!