Stresszűző tárgyak 2.
A kedély-javítók abszolút favoritja, a napsütés lassan, de biztosan egyre inkább kivonul mindennapjainkból. Közeleg a sötét reggelek és a korai pirkadatok ideje, amikor hajlamosak vagyunk befelé fordulni: vajon felvértezhetnek-e bennünket különböző tárgyak a stressz és a búskomorság ellen? Cikkünk második részében további tippeket adunk.
Nyugizöld és hurrápiros: stresszoldó színek
A színek életünket befolyásoló hatására egész terápiás ágazat épült; sokat teszünk a stresszmentes mindennapokért, ha környezetünkben olyan színű tárgyakkal vesszük körül magunkat, amelyek feltöltenek vagy ellazítanak – feltéve, ha ezeket a tárgyakat oda helyeztük, ahol feltöltekezésre vagy éppen ellazulásra vágyunk. Amennyiben nyugalmunkat acéloznánk, a kék és a zöld árnyalatai sietnek segítségünkre: a harmónia és a belső béke színe a világoskék, a bölcsességé és belátásé a sötétkék, a zöld az egyensúlyé és a reményé; a stabilitásba vetett hitünket viszont a barna és árnyalatai erősítik.
Köldöknézéssel azonban még senki nem csinált karriert: ha aktíválódni szeretnénk, az akkumulátorok feltöltésére a piros, a sárga, a narancs árnyalatai szinte kézenfekvő megoldásként jelentkeznek. A színek hatását hiba lenne önmagukban vizsgálni, hiszen szinte mindenhol egymás társaságában találkozunk velük: a mandalakészítő például a színek egymásra és az emberre gyakorolt hatását egyaránt tekintetbe veszi az alkotás során.
Ahogy egy rossz szag agyonnyomja a hangulatot egy mégoly emelkedett helyzetben is, úgy a finom illatok megnyugtatnak, tettre sarkallnak, vágyat keltenek, ihletet adnak, ellazítanak! A stresszűző illatokat foglyul ejthetjük vászonzsákocskában, illatpárnában, illatos kabalákban, vagy szabadjára engedhetjük füstölőtartókból, párologtatókból, permetezőkből, vagy egyszerűen természetes anyagokat tartalmazó kozmetikumok használatával.
A levendulazsákocska nemcsak a szekrényben ad fantasztikus aurát a ruháknak, de a párna alá csúsztatva mély és nyugodt álmot biztosít a nyugtalan lelkeknek.
Az ilang-ilang és a kamilla esszencia szintén altató hatású, de a hálószobából nem hiányozhat a vágykeltő fahéj illata sem, bár aki éjjel aludni szeretne, az zárja be jól a fiók mélyére.
A grépfrút, a rozmaring és a borsmenta illata a koffeinfüggéstől menti meg a dolgozót inspiráló, agyserkentő hatásával, a bergamot és a geránium pedig megoldja a nyelvet és gördülékennyé teszi a kommunikációt.
Szimbolikus védelem: amulettek
Ki hinné, de szinte minden ékszer – nyaklánc, karkötő, gyűrű, fülbevaló – valaha amulett volt, és valamilyen rontástól óvta a viselőjét. Az archaikus társadalmakban ma is védőfunkciót látnak el az ékszerek. Az amulett szó arab eredetű: a hamalét, vagyis „függő, csüngő” szóból származtatják.
A legtöbb mai amuletten védőszimbólum található, melyek a legkülönfélébb kultúrkörből származnak: elterjedt az egyiptomi, atlantiszi, sumér, kelta, buddhista, zsidó védő szimbólumok használata, de szinte minden nagy hagyományokkal rendelkező kultúrának megvan a maga harmóniateremtő szimbóluma. A magyarságnak például a stilizált tulipán a legősibb védőszimbóluma, melyben a teremtő erő megnyilvánul, de a székely életfa is ismert egészség- és hitőrző díszítés.
A különböző állatok és totemállatok – szkarabeusztól az elefántig – szinte kimeríthetetlen tárházát nyújtják a lélekerősítő ábrázolásoknak. Sokszor a szimbólum mellett mágikus mantra is szerepel, ami a gondolat teremtő erejébe vetett hitre vezethető vissza.
Az amulett alapanyaga lehet olyan tárgy, ami a viselője számára különös jelentéssel bír, például egy szerencsésen túlélt közlekedési baleset törmeléke, de haj, fog, toll, elhunyt hamvait tartalmazó üvegcse, elejtett állat bőre, szárított növényeket tartalmazó szüttyő is (mint az indián amulettek) – mindegy, miből készül, személyes amulett bármi lehet, amit hittel vagy szeretettel „átlelkesítünk”.
Ti milyen tárgyakkal űzitek a stresszt? Beválik?