Szerénytelen virágok

A kalocsai hímzés a legszebb hungarikum, hagyományos és időtálló nemzeti kincsünk. Ráadásul érzékelhetően szárnyára kapta a divat is ezt a bohéman burjánzó virágokat bőségesen termő díszítési módot, mely egyre többször köszön vissza fiatalok viseletein, a cipőtől a táskán át a kabátig. De vajon mi lehet a kalocsai hímzés sikerének a titka?

Az autóversenyző Hamilton a Forma 1 magyar időmérő edzésén kalocsai mintával díszített overallt hordott, amiért később félmillió forintot fizettek egy jótékonysági árverésen. 

 

Iker Casillas, a Real Madrid világbajnok kapusa a Facebookon hirdetett meg egy focista védőkesztyű-tervezési versenyt, melynek győztese egy kalocsai-mintás magyar kesztyűterv lett (az Erasmus-ösztöndíjas Csonka Gergő munkája).

 

Hogy miért futott be ilyen káprázatos karriert napjainkban a kalocsai minta?

 

Nem lehet egyszerűen a divat szeszélyeire fogni, hogy hirtelen trendi és dögös lett színes virághímzéssel a ruhánkon korzózni az utcákon. A kalocsai minta a legszabadabb, leginkább spontán megoldásokra lehetőséget adó, sok színnel dolgozó népi hímzés, így az egyedi cuccokra vágyókat a lehetőségek végtelen tárházával kényezteti.  Ám először vessünk egy pillantást a kezdetekre.

 

A kalocsai virághímzés a Kalocsa melletti falvakból Homokmégyről, Szakmárról, Öregcsertőről indult hódító útjára. 

A régi asszonyok fehér fonallal, a virágmintákat sorba rendezve díszítették a takarók, lepedők, terítők szegélyeit – az idők során az egymás mellé rendezett virágok helyet követeltek maguknak, elburjánzottak.

Később színesedett a fonalpaletta, de ezek a fonalak még nem voltak színtartóak: a fekete, majd a kék-piros-zöld színű fonallal hímzett munkák ezért a 19. század óta sokat vesztettek eredeti pompájukból. Aztán az első világháború után megjelentek a piacon a színtartó, minőségi fonalak. Ma 27 szín áll a kalocsai hímzés szerelmeseinek rendelkezésére.

 

Ami a technikát illeti, a kalocsai hímzés a szabadrajzos és a kevert öltési módokat szabadon használja fel, vagyis sem a színre, sem a formára, sem az öltési módra nézve nincsenek kötöttségek. Az eredeti kalocsai hímzések között nincs két egyforma, mert nem sablon alapján készültek, és a szigorú szimmetria, vagy a formák ismétlődése is idegen tőle. Csak az alapmotívumainak száma félezer felett van! A formavilág ihletői az erdők, mezők, kertek virágai és növényei – ezeket egészen meglepő pontossággal ábrázolják a kalocsai hímzés művelői.

A kalocsai minta bűbájosan szerénytelen: nem elégszik meg a szélekkel, szeret középpontba kerülni és teljesen beborítani a díszítendő felületet. 

 

A vászonról, pamutról is lekéredzkednek, és hipp-hopp ott találjuk őket az ékszereken, dekorációkon, kiegészítőkön. A virágok csokorban, koszorúban, de akár önmagukban is tekergőznek, illegetik magukat a díszített darabokon – vonzzák a szemet, és ezt pontosan tudják is. 

 

Így lehetett a 21. századi viseletekben és divatban mára a kalocsai hímzés – a hagyományőrzés mellett – az extravagancia és a merészség letéteményese!

 

  Hordanál kalocsait?