Szomorú húsvéti állatok

Húsvét táján a piacokat ellepik a nyúlfiakat, kispipiket, kiskacsákat áruló standok. Jaj, milyen szépen is mutatna egy ilyen cuki nyuszika, pipike a húsvéti ajándékok mellett, élő dekorációként! No és a gyerek is úgy könyörög érte...

Aki ilyenkor élő állatot vesz, legyen tisztában vele, hogy ezek agyakran még szopós nyuszikölykök, napos baromfiak számára az egész hercehurca igazi kálvária.

Kínszenvedésük már az utazással megkezdődik: a rémült kölyökállatok sokadmagukkal zötyögnek,a kár hosszú órákat is a piacig, ahol élő portékaként kínálják őket.

Mire gazdára találnak, túl vannak számos gyömöszölésen és piszkálgatáson, amit a kis jószágok immunrendszere nehezen tolerál - gyakori, hogy pár napon belül a kiállt stresszbe pusztulnak bele a nyulacskák, a pipik vagy a kiskacsák.

 

 A gyerekek otthoni lelkesedése is csak szülői és felnőtt szemnek aranyos: az állatkák számára riasztó, sőt, akár fájdalmas is lehet a porontyoktól elszenvedett nyüstölés.

 

Van olyan szülő, aki azért veszi meg a pelyhes biodíszletet, mert úgy gondolja, húsvét után egyszerűen visszaadja a kereskedőnek: ők ugyanúgy levesbetétek vagy szőrmegallérok lesznek, csak előtte sokkal többet szenvedtek sorstársaiknál, a kereskedő pedig extra profitra tett szert a kisállat húsvéti kikölcsönzésével.

 

Elterjedt szokás a húsvéti állatok szabadon engedése is – ők jó eséllyel végzik kóbor állatok vacsorájaként, esetleg az autók kerekei alatt.

 

 

 

 

Állatszerető ember nem támogatja pénzzel, hogy a húsvét kárvallottjai élő állatok legyenek: a textilből, filcből, fából, nemezből, papírból, fémből készült társaik nem reklamálnak a nem megfelelő gondokodásért, tartósak és pusztán egyszeri kiadást jelentenek (bátran nézzünk körül a Meska állatpiacán, ahol garantáltan kíméletes módon árulják őket).

 

De ha már semmiképp sem tudtuk lebeszélni magunkat vagy szerettünket arról, hogy nyuszi- vagy pipitulajdonos akarjon lenni, legalább ne a piacon vásároljuk meg az új kedvencet: menjünk érte a tenyésztőhöz vagy a gazdához, válasszuk ki gondosan, és persze készüljünk fel szakszerű tartására. Az állatmenhelyek húsvét után különben is megtelnek az ünnepeken elhasználódott nyulacskákkal és a kamaszodva már kevésbé bájos látványt nyújtó csirkékkel, kacsákkal - ezeken a helyeken is érdemes körülnézni, ha tényleg komolyan gondoljuk.