Új mozgalom a Meskán! Napi festmények
A „Napi festészet” (Daily painting) mozgalom az internet jóvoltából lett ismert és világszerte elterjedt fogalom. 2004-ben Duane Keiser festőművész (Virginia) kezdte el azt a gyakorlatot, hogy minden nap festett egy kis képet, és ezeket a blogján publikálta. A blogon nem csak a képet jelenítette meg, hanem sokszor bemutatta az alkotás folyamatát, beszámolt az inspirációiról és tapasztalatairól.
Néhány év múlva Kevin Macpherson (Új-Mexico) egy elképesztően sikeres projektet vitt véghez, melynek címe „Gondolatok egy tó körül” volt. Kevin egy éven át minden nap következetesen kiment egy tó partjára kis „pochade boxával” (hordozható vázlatfestő doboz) különböző napszakokban, és minden nap megfestett egy kicsi, 15 x 20 cm nagyságú „pochade képet” (a francia szó jelentése kb. „kisméretű, gyors vázlat”). Következetesen a tájnak ugyanazt a részét festette meg nap mint nap, kiegészítve a tájkép-kollekciót néha egy-két képpel a tó más részeiről is. A képek számának gyarapodásával érdekes volt megfigyelni a táj változásait az évszakok és napszakok különbségein keresztül. A művész nemcsak festett, hanem lejegyezte a gondolatait is alkotás közben.
A projektről készült egy színes album, benne majd 400 fotóval az egyes képekről, valamint egy kiállítás sorozatot is rendeztek az összegyűlt alkotásokból. Még azt a pochade boxot is több mint 4000 dollárért árverezték el, melyet mindvégig használt!
Mindkét művész – Keiser és Macpherson – a sajtó figyelmének a középpontjába került, és mára világszerte számtalan alkotó követi a napi festés gyakorlatát, mely immár mozgalommá fejlődött. Mára vannak olyan a Meskához hasonló külföldi oldalak, melyek kifejezetten a napi festmények bemutatására és értékesítésére szolgálnak.
A napi festmények általában csendéletek: sokszor egy alma, egyéb gyümölcs, váza, vagy akármilyen tárgy melyet különféle szögből, perspektívából és megvilágítással festenek meg a művészek. De nem ritka a tájkép vázlat (pochade kép) mely mérete és gyors elkészítése miatt teljesen beilleszthető a mozgalomba, vagy említhetném még az ACEO, OSWOA és Post Cardokat melyek szintén beleillenek ebbe a kategóriába. Egyébként semmilyen megkötés nincs, bármilyen stílusban, bármelyen anyaggal, és bármely témáról készülhet a napi festmény. Egy közös jellemzőjük van, és ez a méretük: a napi festmények ritkán nagyobbak 20 x 25 centiméternél, de természetesen ez sincs kőbe vésve. Egy szabályt kell mindössze szem előtt tartani: lehetőleg minden nap, vagy legalább hetente többször készüljön egy kép.
A napi festészet gyakorlata a festő, alkotó szemszögéből a következő hasznos hozadékkal bír:
1.) Kialakul egyfajta munkafegyelem, elmaradnak a „nincs kedvem festeni”, „nem tudom, mit fessek ma” kifogások, melyek a gyakorlás rovására mennek.
2.) Mivel ezek a kis képek gyorsan készen vannak, így akkor is érdemes lehet nekiállni, ha kevés időnk van.
3.) A napi festés inspirál az új technikák, megközelítések kipróbálására, de a képek vázlatként egy későbbi nagyobb léptékű alkotás előzményei lehetnek.
4.) Kitűnő marketing eszközök, hiszen olcsón és gyorsan előállíthatók, így akár ajándéknak adhatjuk, akár kis összegű eladásokkal tudjuk felpörgetni a kereskedelmet, és bővíteni a vevőkört.
A napi festészettel a gyűjtő, vásárló is jól jár:
1.) Mert olcsón gyarapíthatja gyűjteményét.
2.) Mert nem a méret a lényeg: attól, hogy egy kép kicsi, még lehet csodálatos remekmű, így igazi alkotásokhoz juthatunk, ami eddig esetleg nem adatott meg nekünk.
3.) Mert gyümölcsöző kapcsolatot alakíthat ki az alkotóval.
4.) Mert Magyarországon ez a mozgalom még jóformán ismeretlen, így az elsők közt van alkalma ilyen alkotásokhoz jutni.
5.) Mert anyagilag nem túl megterhelő módon ad lehetőséget arra, hogy a művészi alkotómunkát támogassa, miközben egy alkotással is gyarapíthatja gyűjteményét!
Hazánkba még csak most kopogtat az ajtón a napi festészet, engedjük hát be azzal, hogy népszerűsítjük és gyakoroljuk! A Meska kitűnő platform egy ilyen mozgalom elindítására: a képzőművészet kategória alatt már most elérhető egy „napi festmény (kép)” menüpont. Az alkotóknak lehetősége van ezzel a fogalommal megjelölni a megfelelő képeit, megkönnyítve a potenciális napifestmény-gyűjtő számára, hogy rátaláljon az alkotásra.