Vigyázzunk a fecskékre!

"Miért cikáznak a kis fecskék? / Hogy az eget kékre fessék. / S ha mindenütt van már festék / Kész a tavasz. - Jelenthessék. " - szól Devecseri Gábor Állatkerti útmutatójának kedves rigmusa. Idén azonban a tavasz fürge, szmokingos hírnökei nagy veszélybe kerültek.

A fecskecsapatok rendszerint március végétől folyamatosan érkeznek vissza hazánkba. A hosszúra húzódott tél miatt azonban még nem bújtak elő fő táplálékaik, a repülő rovarok.

 

Így a kimerítő utazásban megfáradt tollasok nem találnak élelmet, hogy összeszedjék magukat: több településen elszoruló szívvel lehettek tanúi madárbarátok, hogy az elcsigázott, éhes madarak sorban potyognak a földre, és tömegesen pusztulnak el  az  áldatlan állapotok miatt.

Nyáron a fecskék gondoskodtak a természetes szúnyogírtásról, most rajtunk a sor, hogy megvédjük őket! Mit tehetsz? A fecskék hűségesek telepeikhez, így ahol fecsketelepet ismersz, nézz körül a környékén, nincsenek-e földön vergődő, megmenthető madarak.

 

Sajnos a kisragadozók (macska, nyest, görény, stb.) és a ragadozó madarak egyaránt résen vannak a könnyű préda megszerzéséért! Ha földön heverő fecskét találsz, ne hagyd ott sorsára! A nemzeti parkok, a Magyar Madártani Egyesület, vagy az állatkertek szakemberei gondozásukba veszik vagy tanácsokkal látnak el, hogyan erősítheted meg kis védencedet.

Akik neveltek már fecskét, állítják, hogy végtelenül ragaszkodó kis madár, meghálálja a szeretet.

 

Sajnos azok a fecskék is elpusztulnak élelem hiányában, akik behúzódtak otthonuk védelmébe.  Hallgatózz a fecsketelepek környékén, hallasz-e csivitolást! Állatkereskedésben vásárolt lisztkukacok, villával megtört macskatáp, főtt tojás vagy túró kihelyezésével (egy tálban tedd le a fészek közelében) megmentheted a fáradt vándorok életét.

Ugyanezekkel az étkekkel táplálhatod a gondozásba vett példányokat is.

A túl nagy hőmérséklet-ingadozást nem viselik jól, így nincs szükség arra, hogy a kinti hidegből a fűtött lakásba vidd őket. Ha el tudod helyezni a mentett fecskéket biztonságos, szélvédett helyen, például garázsban vagy télikertben, az már elég a komfortérzetükhöz. A fogságot nehezen viselik, így a lehető leghamarabb el kell engedni őket a kritikus helyzet enyhültével.

 

A fecskék száma az utóbbi években aggasztóan megfogyatkozott hazánkban, lényegében a kipusztulás szélére sodródtak (2007-ben már volt példa tömeges egyedpusztulásra a kedvezőtlen időjárás miatt). Súlyos csapást jelentene az ökoszisztémára a hiányuk. Védelmükkel nemcsak egy bűbájos madárfajt, hanem környezetünk egészét is óvjuk.

 

 

Akiktől segítséget kérhetsz: www.zoo.hu (Magyar Állatkertek Szövetsége), Magyar Madártani Egyesület (www.mme.hu), Magyarországi Nemzeti Parkok (www.nemzetipark.gov.hu)

 

A bejegyzés fecskéi a következő meskás boltokban fészkelnek:

TKOrss, ZemsePorteka, Falma, Mariposa2012, CSIPKEoOoROZSA, Greekskraksz, ZahoranAdriEkszer, Sweetandbead