Vízöntő havának köve: ametiszt

Zord idő és karneváli mulatságok: ez jellemzi azokat a heteket, amikor a Nap a Vízöntő jegyében járja égi útját. Nem véletlen, hogy mind a zseniális és különc Vízöntő szülötteknek, mind pedig február havának a spiritualitásra és józanságra intő ametiszt a köve.

Ahogy a farsangi hetek, úgy a Vízöntő jegyű ember is olykor elképesztően mulatságos, máskor viszont kiábrándítóan hűvös. Amikor véleményt nyilvánít, képes fölébe emelkedni a dolgoknak, tökéletesen elszakítani magát az elvárások béklyójától, és olyan nézőpontokat érvényesíteni, amelyek más érintettnek nem jutnának eszébe.

 

Végtelenül eredeti és független szellem, aki több lépéssel kora előtt halad, intellektusát azonban mindig kész a közösség és az emberiség szolgálatába állítani.
 

Nem véletlen, hogy különösen sok géniusz született ebben a jegyben: például Abraham Lincoln, Charles Darwin, Thomas Edison, Galileo Galilei, Stendhal, Jules Verne, vagy éppen Madách Imre.

 

Az ametiszt a Vízöntő kettős életét hozza egyensúlyba: a szellem szárnyalását az objektív, józan mérlegeléssel. Az ásványt a régiek részegség és szerelembe esés ellen hordták amulettként, a tisztánlátás megőrzése érdekében.

 

Neve görög eredetű, jelentése: nem részegítő.

Az ametiszt összetett kristályszerkezetű, kemény, rideg ásvány. Tulajdonképpen a kvarc egy formája: a lila legkülönbözőbb árnyalataiban fordul elő, de színe nem mindig egységes, emellett hosszan tartó napfény hatására ki is fakulhat. A sötétebb színű kristályok ritkábbak, ezért értékesebbek.

 

Hazánkban Gyöngyösoroszi és Telkibánya mellett vannak ametiszt-lelőhelyek, de jellemzően Brazíliában,  Uruguayban, Szibériában, Mexikóban és Kanadában bányásszák.

 

A józanság köve a Meskán is rengeteg alkotót megihletett, ebből az ametiszt-kavalkádból közlünk most egy rövid válogatást a duhaj farsangi murik előtt. 

A cikket illusztráló termékek alkotói:

Cleodesign, Bambusz, Barbo, Kricsar, Levendula, Mineral, Nagyzsuzska, Sempervivum, Ursha, Silverpig, Veda1