Bőrművesség hobby szinten - csakis kézi munkával

Vajon mire jó egy törött tányér? Mire kell az ecset és a kalapács egy bőrművesnek? És főleg, mi szüksége lehet egy csikóra?

A férjem készíti a dolgok többségét. Saját magától tanult meg mindent a bőrművességről, hobbyként. Egyébként műszaki végzettsége van.

A bőr nagy részét az ország egyetlen bőrgyárában vásároljuk, egész táblában. Többnyire vastagabb marhabőrrel dolgozik.  

A táskafüleket általában 1,5-2 mm vastagságú bőrökből készíti.

A kisebb táskák szintén ilyen vastag bőrökből készülnek. Nagyobb táskákat valamivel vastagabb, 2-2,2 mm vastagságú bőrökből készít.

Az öveket kb. 3 mm vastagságú bőrökből készíti.

Nagyon ritkán előfordul, hogy vékonyabb bőrrel is dolgozik, de akkor mindenképpen ráragasztja egy vastagabb bőrre, vagy duplán veszi a bőrt, azt is összeragasztva. A ragasztást is teljesen kezdetleges eszközökkel végzi. Ecsettel felkeni a ragasztót, esetleg egy kis darab bőrrel  eligazítja, hogy az eldugottabb helyekre is kerüljön a ragasztóból.

Minden kézi munkával készül nálunk, kezdetleges eszközök felhasználásával.

Minden varrást egy cérnával varr, tehát olyan hosszúval, hogy végig tudja varrni vele azt az oldalt.

A végén csomót köt és öngyújtóval elégeti a cérnát, így biztosítva, hogy ne tudjon kibomlani.

Először kivágja a bőrt méretre vonalzó, fémlapok mellett szikével.

Egyenként jelöli be a lyukak helyét,majd kézi lyukasztóval egyenként kilyukasztja.

Ez nyilván sokkal lassabb, mint a gépi varrás, de szerintem szebb és tartósabb is.

El lehet képzelni,hogy pl. egy több részes nagy aktatáska mennyi idő alatt készül el, hány lyukat kell bejelölni, kilyukasztani és megvarrni. Bizony ez több napot vesz igénybe!

 

Ha olyan tárgyat készít, amiből több darab is kell, ahhoz készít egy sablont magának és arról jelöli át a lyukak helyét. Ez valamennyire meggyorsítja az elkészítést.

A lyukasztás után ha kell ráragasztja,amit össze akar varrni,majd két tűvel, vastag cérnával, azt is duplán fogva varr meg mindent.

Ha egyenes varrással kell varrnia,akkor belefogatja az úgy nevezett ,,csikóba”  a megvarrandó tárgyat és így könnyebb a varrás.

Vannak egyedi rendelések, általában táskák, vagy különleges övek. Ezeket egyenként megszerkeszti és a megfelelő eszköz mellett vágja ki, ez lehet pl. egy törött tányér is, aminek éppen olyan íve van, ami a táskához szükséges. Sokszor az egész konyhaszekrényt átnézzük, mire megtaláljuk a megfelelő nagyságú és ívű tányért, vagy tálcát.

Nem csak cérnával varr, hanem bőrfűzéssel is. Ehhez is saját maga hasítja a bőrt, és ha kell saját készítésű szerszámmal levékonyítja.

Néhány táskafület fonással készít el.

Az aktuális akciós termékeket itt találod:

https://www.meska.hu/Find/promotion

 

Köszönjük a cikket spalti51-nek!

 

Spalti51 termékei a Meskán >>>