Katasztrófaművészet a Hősök terén!

A hetvenes években néhány elvarázsolt, magukat dadaistaként aposztrofáló fazon új értelmet adott az összművészeti kifejezésnek: mindenféle művészetet műveltek, gátlástalan, felvállalt amatőrséggel. Pont ez a felforgató gátlástalanság tette a tarisznyás, hosszú hajú „félbolondokat” a hatalom számára veszélyes elemekké.

Magnókazetta a Meskán. Hogy kik voltak ezek a veszélyes titánok? A szentendrei Vajda Lajos Stúdió művészei, a későbbi Bizottság alapítói: Wahorn András, Fe Lugossy László, ef Zámbó István, Bernáthy Sándor.  Így lehetett a katasztrófaművészetből kreatív forradalom, a botcsinálta forradalomból kulturális ikon, a magukat totális antihősöknek tartó alkotókból pedig kulturúrhérosz. Aztán megalakult a magyar underground hírhedt együttese, a Bizottság (Albert Einstein Tánczenekar).

A Bizottság maga volt az alkotói szabadság a késő Kádár-rendszerben, a mindenkori fricska a hatalomnak – első, botrányos koncertjüket 1980. augusztus 23-án 25000 ember előtt játszották, miután Nagy Feró heccből becsempészte őket a P. Mobil, a Hobo és a Beatrice előzenekarául.

Mindeközben születtek sorban a humoros, elgondolkodtató, vad művek: a Szentendre városképét meghatározó hatalmas, színes női ujjak atyjától, Ef Zámbó Istvántól még Miles Davis is vásárolt festményt (ami valahogy mégis Magyarországon ragadt)!

 

2011. szeptember 3-ától a Bizottság felügyelete alá vonta a Műcsarnokot: nemcsak Bizottság-relikviákat állítanak ki a számos kísérőprogrammal megtűzdelt kiállításon, hanem a művészek ismert és kevéssé ismert munkáit: installációkat, festményeket, szobrokat. Az alkotások érdekessége, hogy a kortárs kelet-európai művészeti folyamatokkal számos kapcsolódást, párhuzamot mutatnak.

 

Ami a kísérőprogramokat illeti, a nyolcvanas évek szellemét filmekkel (szeptember 20-án a Kopaszkutya című kultfilmet adják), zenés irodalmi estekkel (a Bizottság-ihlette műveit szeptember 23-án Szkárosi Endre és Temesi Ferenc olvassa fel, majd rövid koncert következik), és művészetpedagógiai programokkal (szeptember 24-én például a Gyapjúnaplemente című drámajátékkal) idézik meg. Ám, hogy ne csak a nosztalgia tomboljon az őrült retrótárlaton, az egykori tagok erre az alkalomra új, meghökkentő alkotásokkal is készültek!

 

Nektek bejön a Bizottság? Hallgattátok, vagy már csak hallottatok róla (vagy azt se)? Dúdoltátok, hogy „már megint itt van a szerelem, már megint viszket a tenyerem – köpni kell! Pfhűűű!”?

 

„Sírba visztek” - A Bizottság a Műcsarnokba megy

Műcsarnok, Budapest
szeptember 3 – november 13.