Pünkösdi szokások és hagyományok

A hétvégén Pünkösdöt ünnepeljük; ez a tavasz egyik legfontosabb ünnepe, nemcsak a néphagyományokban, de a vallási életben is.

 

Pünkösd története


Kevesen tudják, de nevét a "pentekotész", vagyis ötvenedik szóból kapta.

A magyarázat könnyű, ugyanis a Húsvét utáni ötvenedik napon ünnepeljük ezt a jeles napot.
Az 50 napnak is van megfelelő magyarázata; az ókori zsidók ugyanis a Pészach utáni ötvenedik napon arattak, ekkor szedték le az első gyümölcsöket. A magyar pünkösdi szokások elsősorban a keresztény ünnephez kapcsolódnak, de a szokás egyes elemei (mint például a pünkösdi királynéválasztás, vagy a zöldágazás) még régebbi, pogány időkig nyúlnak vissza.

Ahogy sok más keresztény ünnep esetében, itt is a már meglévő, pogány hiedelmekre épült rá a keresztény tartalom, s olvadt össze egy új, közös ünneppé. A keresztények pünkösdkor azt ünneplik, hogy Jézus mennybemenetele után a Szentlélek leszállt az apostolokra. A pünkösd az egyház számára az öröm ünnepét jelenti, és számos népszokás fűződik hozzá.

Pünkösdi királyválasztás 


A pünkösdi királyi címet az ekkor rendezett ügyességi versenyek nyertese érdemelte ki.

A királysággal számos kiváltság járt: a győztes a faujában egy évig minden lakodalomba, mulatságra, ünnepségre hivatalos volt, minden kocsmában ingyen ihatott, mert amit elfogyasztott, azt a község fizette ki később. Általában ő lett a legények vezetője is az adott évben.

 

Tavaszköszöntés 


A pünkösdhöz szorosan kapcsolódnak a virágok; egyes vidékeken például már kora hajnalban az ablakokba, vagy a ház kerítéslécei közé tűznek zöld ágakat, virágokat (bodzát, pünkösdi rózsát, jázmint) azért, hogy a házat ne érje villámcsapás.

 

Párválasztó és udvarló szokások 

 

Udvarlással kapcsolatos szokások is kapcsolódnak pünkösd ünnepéhez. Volt ahol például a legényeknek be kellett csempészni a kiválasztott lány ablakába egy pünkösdi rózsát. A lányoknak viszont koszorút kellett fonni, s átadni a legényeknek. Ilyenkor szokás volt a mátkázás is. A legény annak a lánynak küldött egy tálat kaláccsal és borral, aki tetszett neki. Ha a lány viszonozta az érzelmeket, akkor ő is hasonlóan telerakott tálat küldött vissza. Este aztán újabb lehetőség nyílt az udvarlásra, ugyanis sokfelé ilyenkor pünkösdi bálokat tartottak.

 

Májusfaállítás, zöldághordás


Egyes területeken ilyenkor állították a májusfát; ahol pedig már május 1-jén felállították, ott általában ezeken a napokon döntötték le.

Sokszor a közösségeknek is volt egy közös fája, aminek a kidöntését ünnepély, és táncmulatság kísérte. Más helyeken házakra, kerítésekre tűztek ki zöld gallyakat, ágakat. Ezzel vagy a lányos házakat jelezték, vagy csak az ünnepnek tisztelegtek.