Szilveszteri és újévi hagyományok

Régi magyar szilveszteri és újévi hagyományok célja mindig is az volt, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét és boldogságot varázsoljanak.

Nagyanyáink szerint, ami az év első napján történik, az az év során újra megismétlődik. Ezért is igyekezzünk csupa kellemes dolgot cselekedni!

 

Közismert szokás az is, hogy az óévtől hatalmas lárma, zaj, kolompolás közepette búcsúznak el. E zajkeltés ősi oka sokféle lehetett: a gonosz hatalmak, az óév kiűzése.

 

Az évkezdő hiedelmek között a régi öregek igen makacsul ragaszkodnak a táplálkozás babonáihoz. Hazánkban pl. disznót kell enni, mert az a házba túrja a szerencsét, tilos viszont tyúkot, mert az a szerencsét kikaparja. Fogyasszunk lencsét, hogy sok pénz érkezzen a házhoz. Ehhez társul még az is, hogy az éjfél elkongatása után néhány szem lencsét tesznek zsebre. Sok háznál pedig mandulaszemet vagy más apróságot főztek a lencsefőzelékbe, és az a leány, aki ezt megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő esztendőben. 

 

Újév napján tilos a szemetet kivinni a házból, mert kidobjuk vele együtt jövő évi szerencsénket is. Továbbá tilos mosni, de főleg teregetni, és nem jó bármit is kölcsönadni, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan.

 

A népi időjósokszerint az északi szél hideg, a déli enyhe telet hoz. Ha szilveszter éjszakáján esik az eső, reggel pedig fénylik a nap, akkor nem lesz jó termés, de ha egyforma éjszaka és reggel az időjárás, akkor bő termés várható.

 

 

 

Sikerekben Gazdag Boldog Új Évet Kívánunk!

 

Reméljük jövőre is sok örömet okozunk együtt szeretteinknek a Meskás ajándékokkal!

 

Meska csapata