Zöld hónap zöld köve

Május a legzöldebb hónap - ilyenkor a szín minden árnyalatában pompázik a táj. A látványos kizöldülés felett a nyelvújítók sem hunytak szemet, Kazinczy a május helyett a zöldönös elnevezés használatát szorgalmazta (a teljes nyelvújítói évkör egyébként így hangzik januártól decemberig: zúzoros, enyheges, olvanos, nyilonos, zöldönös, termenes, halászonos, hévenes, gyümölcsönös, mustonos, gémberes, fagyláros). Nem is csoda, hogy zöldönös havának drágaköve egy káprázatos zöld kő, a smaragd!

A mélyzöld színben pompázó kő a beryl kristály egyik változata: üde és nyugodt színét a benne található króm, vanádium és vas részecskéknek köszönheti.  
A kristály kékes és zöldes változatai közül csak a sötétebbeket nevezik smaragdnak, a sápadtzöldet zöld berylként tartják számon. A smaragd színét gyakran élénkítik minőségi ásványi olajos kezeléssel. Más kövekkel ellentétben a smaragd esetében nem számít hibának, ha a kőben zárványok találhatók; sőt, ez a jellegzetesség afféle természetes garancia a kő valódiságáról.

 

 


Smaragd-lelőhelyek találhatók Ausztráliában, Brazíliában, Pakisztánban és Oroszországban is, de az ásvány rekoderei Kolumbia földjének méhéből kerültek elő:  kizárólag itt bányászható a trapiche, a smaragd egy olyan, különleges változata, melyet a közepében csillag alakba rendeződött grafit szennyeződés tesz egyedülállóvá. Szintén Kolumbiából származik az eddig talált legnagyobb smaragd, a 172 grammos Gachala, melyet a washingtoni Természetrajzi Múzeumban őriznek.

 


A smaragd a Rák és a Bika jegyek szülötteinek a köve: ennek a két jegynek lételeme a harmónia és a biztonság, a higgadt Bika és a családszerető Rák egyaránt irtózik az erőszaktól (ugyanakkor nem jeleskednek a düh sikeres menedzselésében, haragjuk pusztító lehet).

 

Gyógyító kőként a smaragd a passzív alkalmazkodást ellensúlyozza azzal, hogy a békés, de aktív megoldáskeresést ösztönzi, emellett fokozza a kreativitást, a természet szépségeire való fogékonyságot és az alkotókedvet is.

A smaragd az emésztés karbantartásában is segít, jó hatással van az epe, a vese és a vastagbél működésére, regenerálódására.



Nagy Sándor, Kleopátra, II. Henry skót király és II. Erzsébet ékszerei öregbítik ennek a több uralkodó által még a gyémántnál is nagyobb becsben tartott drágakőnek a hírnevét, melyet a történelem során szembántalmak és epilepszia ellen, a csontok, a bőr és a vese védelmére, valamint a kedvező harci szerencse elősegítésére is viseltek.