Mai interjúnkban egy olyan alkotót mutatunk be, aki szenvedélyesen készít egyedi grafikákat, aranyfóliás füzeteket és meghívókat – minden egyes darab mögött egy történet, egy pár, egy pillanat áll. Beszélgettünk az indulásról, az inspirációról, a kreatív folyamatról és arról is, mit tanácsolna azoknak, akik saját kézműves vállalkozás indításán gondolkodnak.
Hogyan kezdődött az illusztrációk és kézműves termékek készítésének története nálad? Volt valami különleges inspiráció, ami elindított ezen az úton?
Rajzolni és festeni kiskorom óta szeretek, valahogy mindig ott volt az életemben, hogy alkotok valamit. Az, hogy ebből kézzel fogható termék legyen, teljesen természetesen alakult, nem volt hirtelen nagy „megvilágosodásom” – inkább apró lépések vezettek idáig. Először saját magamnak készítettem festményeket, majd ismerősöknek. Karácsonykor például portrékat rajzoltam, amikből ajándékok születtek a fa alá.
Biztos voltam benne, hogy valamilyen formában szeretném ezt folytatni, így elkezdtem elgondolkodni azon, hogy akár vállalkozás is lehetne belőle. Ekkor kezdtem el egyedi füzeteket készíteni, aranyfóliás grafikákkal. Az esküvői vonal csak később kezdett igazán érdekelni, mert ott nagyon kevés az igazán egyedi, személyre szabott grafika. Szerettem volna valamit adni a pároknak, ami nem sablon, hanem tényleg róluk szól.
Mi a kedvenc részed a munkafolyamatban – a tervezés, a nyomtatás vagy a csomagolás – és miért pont az?
A tervezés részét szeretem a legjobban, ott érzem magam igazán elememben. Ez az a fázis, amikor még minden nyitott, lehet gondolkodni, színeket próbálgatni, megtalálni a közös irányt az ügyféllel. Ahogy haladunk előre a folyamatban, nagyon jó érzés látni, ahogy az ötletből lassan összeáll a kész meghívó, és végül kézzelfoghatóvá válik. Természetesen nem csettintésre.
A nyomtatás és csomagolás is fontos és szép részei a folyamatnak, szeretem igényesen, odafigyeléssel összerakni a dolgokat, de számomra a kreatív rész az, ami igazán motivál.

Nagyon személyes és ünnepi alkalmakhoz készítesz termékeket, mint esküvők vagy keresztelők. Mit jelent számodra, hogy ilyen pillanatok részese lehetsz a munkád által?
Őszintén? Néha hajlamos vagyok elfelejteni, hogy milyen különlegesek a termékeim. Aztán jön egy kedves üzenet, hogy mennyire örülnek a meghívónak, vagy küldenek képet az ültetőkártyákról az esküvőről – és ilyenkor mindig tudatosul bennem, hogy ez tényleg egy nagy dolog.
Egy ilyen esemény egyszer van az életben, és az, hogy ebben benne lehet a kezem munkája, a kreativitásom, az nagyon jó érzés. Főleg úgy, hogy nem csak egy sablon terméket kapnak a párok, hanem valami olyat, ami tényleg róluk szól.
Hogyan szoktál reagálni, ha egy vásárló egyedi elképzeléssel keres meg? Mi alapján döntöd el, hogy milyen irányba viszed az ötletet?

Általában örülök, ha valaki konkrét ötlettel keres meg, mert ezekből lehet igazán személyes dolgokat kihozni. Fontosnak tartom, hogy a részletes leírás mellett fényképekkel is illusztrálják, hogy mi az, amit szeretnének – ez segít hamarabb megtalálni a közös irányt.
Minden esetben látványterveket készítek, és csak akkor kezdem el a gyártást, ha már 100%-osan megvan, amit a megrendelők szeretnének. Mostanában egyre gyakrabban fordul elő, hogy kész grafikával keresnek meg, és azt kell kézzelfoghatóvá tennem – ezt is nagyon szeretem!
Milyen tanácsot adnál azoknak, akik most szeretnének belevágni a saját kézműves vállalkozásukba, de még hezitálnak?
Mindig azt mondom: a legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, hogy nem kezded el.
Ne várd meg, míg minden tökéletes lesz, mert az elején úgysem lesz az. El kell kezdeni – ez a legfontosabb. A legtöbbet abból lehet tanulni, ha csinálod. Lesznek bénázások, lesz, hogy valami nem úgy sikerül, ahogy eltervezted, de ezekből épül fel minden.
És még valami: legyél türelmes. Nem fog egyik napról a másikra beindulni. Idő kell, mire kialakul a saját stílusod, és mire a vásárlók is rád találnak. De ha valaki szereti, amit csinál, akkor megéri végigmenni ezen az úton.