Meska blog

Egy aranyműves műhelytitkai / VI.: A beregi batikolt hímestojás készítése

2013. március 25. - Szerző:

fehercsaba

Legutóbbi bejegyzésemben az aranyozott hímesekről írtam. A két eljárás egy tőről fakad: a vonal vastagsága, a formavilág, a hagymalében főtt hímes mennyei íze mindkét esetben megegyezik! Mikor ezen mintákat gyűjtöttem virágzott a szilva és a fa alatt, a gémeskút melletti asztalkán mutatta a néni, hogyan kell csinálni. Csodás élmény volt!

Tovább a bejegyzéshez

Ujj-rakosgató

2013. március 20. - Szerző:

sipmuhely

Vásároltunk, vagy ajándékba kaptunk egy szép, hatlyukú pásztorfurulyát. Kedvtelve nézegetjük, zenélnénk is rajta szívesen… de az a fránya sok lik zavarba ejt, elbizonytalanít minket. Pedig semmi okunk a riadozásra: ha már betöltöttük a hatodik életévünket, elboldogulunk ugyanannyi játszónyílással is. Elő a kezekkel, s ujjakat a kormányzólyukakra! Ezúttal navigátornak sem leszünk híján...

Tovább a bejegyzéshez

Kalendáriumi körkép - március

2013. március 07. - Szerző:

serendipity

Március (régiesen Martius) az év harmadik, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Nevét Marsról, a római hadistenről kapta, aki a hagyomány szerint Romulus és Remus apja volt. A népi kalendárium szerint március neve Böjtmás hava vagy Böjt máshava, a palóc regevilág szerint Kikelet hava, míg XVIII. századi nyelvújítók szerint az olvanos nevet viselte. A XVI. század végéig az év első hónapja a március volt.

Tovább a bejegyzéshez

Kalendáriumi körkép: február

2013. február 06. - Szerző:

serendipity

Február (régiesen Februarius) az év második hónapja a Gergely-naptárban. Nevét a római Februa tisztulási ünnepről kapta, amellyel a rómaiak az ártó szellemeket akarták elűzni. Ovidius szerint: Februa volt mindaz, mivel engeszteltek atyáink. A népi kalendárium szerint Böjt vagy Böjtelő hava, a palóc regevilág szerint Jégbontó hava, míg a XVIII. századi nyelvújítók az Enyheges névvel illették.

Tovább a bejegyzéshez

Medvelesen

2013. február 01. - Szerző:

Meska

„Gyertyaszentelőkor inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy a nap süssön” - a népi időjóslás évszázados tapasztalatok alapján üdvözli február 2-án a cudar időt, hiszen az a tavasz közeli eljövetelét jelenti. Ellenben a február eleji napsütés csak csalóka illúziója a tavasz beköszöntének. Ezért is tartja úgy a néphit, hogy ha február 2-án a téli álmából ébredező medve meglátja az árnyékát, inkább visszabújik aludni.

Tovább a bejegyzéshez

Itt a farsang, áll a bál!

2013. január 23. - Szerző:

Meska

Valójában már Vízkereszt óta benne vagyunk a farsangi kavalkádban, melynek jegyében Európa-szerte ütik fel fejüket a karneválok, ám hazánkban hagyományosan a tavaszváró mulatságnak csak az utolsó napjait ünnepeljük: farsang-vasárnapot, a farsang-hétfőt és a húshagyó-keddet. Ennek a három záró napnak a farsang farka a neve.

Tovább a bejegyzéshez

Ami a kovácsoltvas mögött van....

2013. január 18. - Szerző:

kovacsoltvastermek

Vas, tűz, csilingelő kalapács, elviselhetetlen forróság, a szén jellegzetes szaga, kérges tenyerek. Talán ezek jellemzik a leginkább a kovácsműhelyeket. A műhelyből mégis könnyed, varázslatos alkotások kerülnek ki...

Tovább a bejegyzéshez

Kalendáriumi körkép: január

2013. január 09. - Szerző:

serendipity

Január (régiesen Januárius) az év első, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Nevét Janusról, a kétarcú istenről kapta, aki a kezdet és a vég, kapuk és átjárók őrzője volt az ókori római mitológiában. A népi kalendárium szerint január neve Boldogasszony hava, a palóc regevilág szerint Fergeteg hava, míg XVIII. századi nyelvújítók szerint a zúzoros nevet viselte.

Tovább a bejegyzéshez

Január 6.: Vízkereszt napja

2013. január 04. - Szerző:

Meska

Karácsony tizenkettedik napja van, / köszönt és minden jót kíván / tizenkét ugra-bugra úr, / tizenegy táncos, tarka úrnő, / tíz tekergő kéményseprő, / kilenc kötényes kisleány, / nyolc nyúl a vadász oldalán, / hét hattyú, tolla tiszta hó, / hat tyúkanyó, / öt szélkakaska, / négy nyafka macska, / három veréb-zenész, / két gerle és / egy csíz a csupasz körtefán. (Karácsonyi mondóka: angol népköltés, Tarbay Ede fordítása)

Tovább a bejegyzéshez

Helló, 2013!

2012. december 31. - Szerző:

Meska

A szilveszter talán a legvidámabb ünnepünk – és a legzajosabb is. Hogy mitől érezzük kötelességünknek, hogy az újévet trombitaszóval, durrogtatással, kereplővel, mulatsággal, maszkákkal és szerpentinekkel köszöntsük? A régiek a gonosz szellemeket próbálták az újesztendőn kívül tartani, a mai ember pedig talán az új lehetőségeket köszönti ilyen lelkesen.

Tovább a bejegyzéshez