Mi fán terem az ötvös…?
2018. november 26. - Szerző:
fehercsaba
Ezeknek a kis írásoknak az a céljuk, hogy a MESKA látogatói közelebb kerüljenek egy- egy mesterséghez, alkotói tevékenységhez, és ezzel a többlettudással felvértezve aztán magukhoz a tárgyakhoz is…
Tovább a bejegyzéshezSütődiszkosz, te csodálatos!
2018. október 10. - Szerző:
fehercsaba
Az egyszerű igazságokat keresed? Akkor ültess fát, beszélgess óvodásokkal, vagy SÜSSÉL DISZKOSZBAN!
Tovább a bejegyzéshezÉkszerekről és egyéb titkokról...
2016. május 09. - Szerző:
fehercsaba
Kéne egy titokzatos ládikó az ékszereknek... Amiben turkálhat a Nagyérdemű...Kis fiókokkal, rekeszekkel, olyan mesebeli fogantyúval...A felnyitható fedél alatt kincsek, a másikban angyalkák rejtőznek. A hozzávalók: némi raklap deszka, meg a cseresznyevirágzás.
Tovább a bejegyzéshezEgy aranyműves műhelytitkai: SÜTŐDISZKOSZ
2015. szeptember 14. - Szerző:
fehercsaba
Milyen az ideális „FÉRFI AJÁNDÉK”? Lehessen használni, tükrözze a személyiséget, legyen rajta valami személyes utalás. Ha a párodat ilyesmivel kívánod meglepni nem árt, ha tudod is, hogyan készül. Nézd végig a képeket és meglátod mekkorát fog nézni, ha olyan fortélyokat magyarázol el neki, amikről szíved csücske még csak nem is hallott!
Tovább a bejegyzéshezHúsvét a Fehér családban
2015. március 31. - Szerző:
fehercsaba
A mi családunkban a húsvéti hagyományok egy régi szakdolgozatig nyúlnak vissza, amikor Csaba bejárta szülőföldje, Fehérgyarmat környékének falvait, és gyűjtötte, rajzolta, fényképezte a tojásokat. Hímeseket, ÉLET-jelekkel teliket. Könyv is született aztán belőle, Tavaszi szél vizet áraszt címmel. Ebbe nőttek bele a gyerekeink. Nagypénteken, nagyszombaton Luca lányunkkal pici kora óta írjuk a szatmári aranyozott tojásokat azóta is. Órákon át, harmincat-negyvenet, hogy legyen elég Húsvét hétfőre.
Tovább a bejegyzéshezEgy aranyműves műhelytitkai avagy Éljen a flex!
2014. március 10. - Szerző:
fehercsaba
Többször kerestek már meg fiatal ötvös-jelöltek: adjak nekik segítséget, hogyan is kezdjék a szakmát? Olyasmire számítanak, hogy ez az iskola, meg az a szakkönyv… Én viszont azt szoktam válaszolni, ha ötvös akarsz lenni, vegyél egy jó flexet.
Tovább a bejegyzéshezEgy aranyműves műhelytitkai VII.
2013. november 14. - Szerző:
fehercsaba
Az első pendrájvot tulajdonképpen „poénból” tettem fel a Meskára, nem is sejtettem, hogy mekkora lavinát indítok el ezzel. A látogatóim jobbnál jobb ötletekkel bombáztak, hogy milyet is kéne még készíteni. Egy sorozat keretében bemutatom, hogyan ölt testet alkatrészek kusza halmazából a vevőim elképzelése. Egyúttal legyen ez biztatás is: elő az ötletekkel, ne kíméljétek a Meska alkotóit! A Túlélő pendrive élete és munkássága:
Tovább a bejegyzéshezEgy aranyműves műhelytitkai / VI.: A beregi batikolt hímestojás készítése
2013. március 25. - Szerző:
fehercsaba
Legutóbbi bejegyzésemben az aranyozott hímesekről írtam. A két eljárás egy tőről fakad: a vonal vastagsága, a formavilág, a hagymalében főtt hímes mennyei íze mindkét esetben megegyezik! Mikor ezen mintákat gyűjtöttem virágzott a szilva és a fa alatt, a gémeskút melletti asztalkán mutatta a néni, hogyan kell csinálni. Csodás élmény volt!
Tovább a bejegyzéshezEgy aranyműves műhelytitkai / V.: Hogyan készül a beregi aranytojás?
2013. március 08. - Szerző:
fehercsaba
Annak idején kedves tanárom, Makoldi mester sugallatára kezdtem el gyűjteni szülőföldem még élő húsvéti hagyományait. A sokféle eljárás közül ismerkedjünk meg most az aranyozott hímestojás készítésével!
Tovább a bejegyzéshezEgy aranyműves műhelytitkai IV.: út a kályhamelegig
2013. február 15. - Szerző:
fehercsaba
Már túl voltunk az építkezés java részén, amikor elhatároztuk a Párommal, hogy rakatunk egy cserépkályhát! Igen ám, a neheze ezután jött: hogyan magyarázzuk el, mit is szeretnénk, ha mi magunk sem tudjuk pontosan?! Hosszas vívódás után megtaláltam a megoldást: nekem kell megraknom a kályhát!
Tovább a bejegyzéshez